افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

()

امروزه لپ تاپ برای عموم افراد به وسیله ای برای انجام کارهای روزمره اعم از مشاهده فیلم و استفاده در جلسه کاری و … تبدیل شده است و جزو وسایل ضروری می باشد که همواره همراهتان است؛ به همین دلیل می توان گفت نگهداری شارژ باتری لپ تاپ یکی از مهمترین دغدغه هایتان شده است. ما قصد داریم در این مقاله مهمترین نکات در زمینه ی حفظ و نگهداری از باتری لپ تاپ و طریقه صحیح شارژ کردن آن را برای شما شرح دهیم تا با توجه به این راهکارها بتوانید طول عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید.
۱. نسل قدیم لپ تاپ ها دارای باتری نیکلی بودند که شارژ و دشارژ کامل باتری منجر به افزایش طول عمر باتری های نیکلی می شد ولی امروزه در نسل جدید لپ تاپ ها از باتری های لیتیومی استفاده می شود که در آن شارژ و دشارژ باتری نه تنها بیهوده است بلکه ممکن است به باتری نیز آسیب برساند. بنابراین، این باور قدیمی را باید فراموش کنید.
۲. آیا پس از شارژ کامل باتری، لپ تاپ را از برق بکشم؟ این سئوالی است که فکر اکثر کاربران لپ تاپ را مشغول کرده است. به طور کلی می توان گفت ماندن لپ تاپ به برق پس از شارژ کامل باتری هیچ آسیبی به باتری دستگاه شما نخواهد رساند زیرا به محض ۱۰۰% شدن شارژ باتری ورود الکتریسیته به باتری متوقف می شود و لپ تاپ به صورت مستقیم از برق شهری استفاده خواهد کرد. تنها زمانی به برق بودن دائمی لپ تاپ برای باتری مضر است که منجر به داغ شدن دستگاه شما شود زیرا حرارت بالا به باتری آسیب می رساند به همین منظور بهتر است در این شرایط باتری را از لپ تاپ خارج کنید ولی این موضوع را در نظر بگیرید که استفاده نکردن از باتری در زمان طولانی باتری را تنبل خواهد کرد.
۳. همان طور که در بالا ذکر شد در باتری های لیتیومی شارژ و دشارژ کامل باتری بیهوده است و بهتر است به جای اینکه اجازه دهید شارژ شما کامل صفر شود و سپس شارژ کنید زمانی که شارژ باتری به ۲۰% و ۳۰% رسید باتری را شارژ کنید.
۴. هر چند وقت یکبار باتری لپ تاپ را از دستگاه خارج کنید و محل اتصال ها را کاملا تمیز کنید تا هیچ آثاری از گرد و غبار به جا نماند زیرا این ذرات منجر به افزایش دمای لپ تاپ و نهایتا خرابی باتری می شود.
۵. در هنگام روشن بودن لپ تاپ، به هیچ وجه باتری را جدا و یا متصل نکنید.
۶. اگر می خواهید به دلایلی از لپ تاپ خود تا مدتی استفاده نکنید ابتدا سطح شارژ باتری را به ۴۰% برسانید و در جای خشک و خنک نگهدارید زیرا همان طور که گفته شد حرارت بدترین دشمن باتری های لیتیومی می باشد لازم به ذکر است که هرگز باتری را داخل یخچال و یا فریزر نگهداری نکنید زیرا محیط آن مرطوب است.
با رعایت نکات ذکر شده، می توانید طول عمر باتری خود را افزایش دهید و تنها زمانی به فکر خرید باتری جدید بیافتید که بر اثر مرور زمان ظرفیت فعلی باتری دستگاه شما کاهش یافته باشد.

امتیاز شما به این محتوا:

/ ۵.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *