آموزش گوگل ادز یا ادوردز

آموزش گوگل ادز یا ادوردز
()

گوگل ادز یک سیستم پرداخت به ازای هر کلیک (Pay-Per-Click) است که به هر برند اجازه می‌دهد هنگامی که در ارتباط با کالا و خدمات ارائه شده جستجویی انجام می‌شود، آن برند در معرض دید جستجوگران قرار گیرد.

در این نوشتار سعی می‌کنیم به شما آموزش دهیم که چگونه از تبلیغات خود در گوگل استفاده کنید تا بیشترین تعداد مشاهده را بدست آورید.

قبل از پرداختن به آموزش گوگل ادز یا گوگل ادوردز نیاز است با تفاوت بین گوگل ادز و ادوردز آشنا شوید. در تابستان ۲۰۱۸، گوگل پتلفرم ادوردز را به گوگل ادز تغییر داد.

دلیل این تغییر نیز این بود که با نام جدید قالب‌های بیشتری از تبلیغات در زیر چتر آن قرار می‌گرفتند و تبلیغات تنها شامل تبلیغات متنی نمی‌شد. پلتفرم جدید گوگل امکان تبلیغ از طریق فهرست کالاها (Product listing)، نمایش، و حتی ویدئوها در یوتیوب را فراهم می‌کند.

بنابراین در حالی که ممکن است بسیاری از مردم همچنان از واژه گوگل ادوردز استفاده کنند، اما در ادامه این نوشتار ما از عبارت گوگل ادز استفاده می‌کنیم.

نکته دیگر اینکه با توجه به گستردگی آموزش گوگل ادز، آنچه در ادامه می‎خوانید به طور عمده بر پویش‌های جستجوی گوگل ادز (Google Ads Search Campaigns) تمرکز دارد.

مراحل استفاده از خدمات گوگل ادز

راهنمای گوگل ادز

ایجاد حساب کاربری گوگل ادز

در نخستین اقدام برای استفاده از خدمات گوگل ادز نیاز به ساخت یک اکانت گوگل ادز دارید. در این فرایند نیازمند پاسخ به برخی سئوالات از قبیل آدرس ایمیل، کشور، منطقه زمانی، و ارز رایج خود را دارید.

ذکر این نکته لازم است که در حال حاضر به دلیل برخی تحریم‌ها، امکان انتخاب کشور ایران و همچنین ارز رایج این کشور وجود ندارد.

در این فرایند نیاز است که یک وبسایت معرفی نمایید و بهتر است که صفحات فرود (Landing pages) وبسایت خود را در این فهرست قرار دهید. انتخاب کلید واژه‌ها و همچنین متن تبلیغات خود نیز نیاز است قبل از هر اقدامی آماده باشد.

انتخاب کلید واژه

هنگامی که واژه کلیدواژه (Keywors) را در ارتباط با تبلیغات مشاهده می کنید، در مورد عباراتی که مردم در اینترنت جستجو می‌کنند، بیاندیشید. در واقع کلیدواژه ها، بلوک‌های ساختمان پویش تبلیغاتی شما هستند.

البته انتخاب کلیدواژه ها نیازمند تخصص و تجربه و همچنین آشنایی کامل با حوزه فعالیت و رقبا است. علاوه بر این استفاده از برخی از نرم افزارها نیز در انتخاب کلید واژه کمک شایانی محسوب می‌شود.

برای مثال فرض کنید که فعالیت شما در حوزه تبلیغات است، بنابراین شما می‌توانید کلید واژه‌هایی مانند “تبلیغات در گوگل“، “تبلیغات مؤثر”، و “افزایش درآمد از طریق تبلیغات” را مورد استفاده قرار دهید.

البته راههای دیگر نیز برای انتخاب بهتر کلید واژه وجود دارد و آنهم تعیین استراتژی محتوا به منظور استفاده از کلیدواژه‌های کوتاه (Short Tail Keywords) و کلید واژه‌های بلند (Long Tail Keywords) است که در ادامه به طور جزئی به آنها اشاره می‌شود.

نکته مهم در انتخاب کلیدواژه این است که انتخاب باید به گونه‌ای با نیاز مخاطبان تطابق داشته باشد، تا پس از جستجو تبلیغات شما در معرض دید آنها قرار گیرد، بنابراین اگر انتخاب نادرستی در خصوص استفاده از کلیدواژه ها داشته باشید، کارآمدی تبلیغات شما با بازخورد مثبتی همراه نمی‌شود.

متن تبلیغات خود را حرفه‌ای بنویسید

هنگامی که برای ایجاد تبلیغات خود آماده شدید، رعایت برخی نکات به منظور نوشتن تیترها و متن تبلیغات اهمیت زیادی دارد. تیتر باید ویژگی خاصی داشته باشد، شما تنها با دو تایتل ۳۰ کاراکتری در عنوان باید بتوانید توجه مخاطب را جلب کنید.

از نوشتن عباراتی مانند “خواننده عزیز” اجتناب کنید، زیرا آنها در واقع “جستجوگرانی” هستند که احتمالاً از طریق تبلیغات وارد سایت شما می‌شوند.

تیتر شما باید مرتبط، جذاب و آشکار باشد. گوگل اغلب کلماتی در تیتر که با جستجوی کاربران تطابق دارد را برجسته می‌کند. برای مثال اگر کاربران، تبلیغات گوگل را جستجو کنند، یک تیتر بهتر می‌تواند این عنوان باشد: با تبلیغات در گوگل پیشرو باشید.

آموزش گوگل ادوردز

بدنه تبلیغ (Ad body)

در مورد تبلیغات خود بهترین پیامی که می‌توانید برای خواننده تهیه کنید را فراهم سازید. البته محدودیت‌ها را نیز در نظر داشته باشید. شما تنها دو خط که هر کدام ۹۰ کاراکتر را شامل می‌شوند، در اختیار دارید. بنابراین باید بسیار حرفه‌ای عمل نمایید.

این دو خط می‌توانند خواننده را با نوع خدمات و یا کالاهای شما آشنا سازند و از طریق کلیک بر روی تبلیغات نسبت به خرید از شما اقدام کنند. هر گونه ابهام و سردرگمی مخاطب می‌تواند پول شما را با کلیک بر روی تبلیغات و در نهایت ایجاد نرخ پرش بالا (High Bounce Rate) هدر دهد.

صفحات فرود (Landing Pages)

تبلیغات با کارآمدی بالا می‌توانند باعث کشاندن مشتری‌های احتمالی زیادی به سایت شما شود و شما به ازای ورود هر یک از آنها فارغ از اینکه خریدی انجام دهند یا به عضویت سایت شما در آیند، باید مبلغی را پرداخت کنید.

این بدان معناست که برای کسب موفقیت نهایی، باید تبلیغات شما کاملا قدرتمند باشد و صحفات فرود آنچه را که در تبلیغ به آنها وعده داده شده تأمین نمایند.

تنظیمات پیش فرض را بررسی و تعدیل کنید

اغلب کاربران تنظیمات پیش فرض را در هنگام استفاده از خدمات گوناگونی که در اینترنت وجود دارد تنها با این عنوان که آسان‌ترین روش است، مورد پذیرش قرار می‌دهند.

در گوگل ادز، این تنظیمات پیش فرض (Default Setting) همواره به نفع پویش‌های تبلیغاتی شما نیستند، و حتی ممکن است هزینه‌هایی نیز برای شما ایجاد کنند. بنابراین تنظیمات پیش فرض را به دقت بررسی و در صورت نیاز آنها را مطابق شرایط خود انتخاب کنید.

نکته پایانی

گوگل ادز بستر تبلیغاتی بسیار مؤثری است که کارآمدی و فواید آن نصیب شرکت‌های کوچک و بزرگ جهانی شده است. این بستر بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند.

هنگامی که یک پویش تبلیغاتی راه‌اندازی می‌کنید، دو تا چهار هفته، این موضوع که تبلیغات شما تا چه حد با ترافیکی که به سایت شما فرستاده شده تطابق دارد، مورد بررسی گوگل قرار می‌گیرد.

در صورتی که سابقه شما نرخ کلیک قابل اعتمادی ایجاد نکرده باشد و یا نرخ پرش بالا باشد، گوگل بر اساس این معیارها تصمیم می‌گیرد که آیا تبلیغات شما به اندازه کافی مناسب جذب ترافیک بیشتر هست یا خیر.

همانگونه که گفته شد، بستر تبلیغاتی گوگل ادز بسیار حرفه‌ایست، و شما هم اگر قصد دارید از این بستر به نفع کسب و کار خود بهره‌برداری کنید، حتما استفاده از خدمات حرفه‌ای شرکت‌های فعال در حوزه تبلیغات گوگل را در فهرست اولویت‌های خود قرار دهید.

امتیاز شما به این محتوا:

/ ۵.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *